ABB ACQ580-01-169A-4+J400
ACQ580 PUMP SERIES DRIVES, ACQ580 (3PHASE 380 - 480 V) IP 21
Condition
How does requesting a repair work?
  1. Add the repair to your cart and complete your order
  2. You'll receive an RMA form by email
  3. Pack your product with the RMA form and send it to us
  4. We repair and test it, then return it in 3 weeks
Excl. Tax
Need more?
Need something we currently don't have available? Our sourcing team can help you find what you need
Operating on a three-phase 380–480 V supply, the ACQ580 provides a rated power of 90 kW with a current of 169 A. The IP21 enclosure makes it suitable for installation in controlled indoor environments, ensuring dependable operation and long service life in demanding electrical installations.
ACQ580 PUMP SERIES DRIVES, ACQ580 (3PHASE 380 - 480 V) IP 21, CAPACITY: 90KW, CURRENT: 169A
General
Manufacturer:
ABB
Range:
ACQ
PLM
Product phase:
Active
Logistics
Dimensions:
28,40 x 88,00 x 37,00
Weight:
119.05lbs
Commodity Code:
ECCN number:
N
CO2 eq
-63%
Resource use minerals and metals
-88%
Water use
-57%