ABB ACS480-04-026A-4
LV AC general purpose drive, PN: 5.5 kW, IN: 12.6 A, UIN: 38
Condition
How does requesting a repair work?
  1. Add the repair to your cart and complete your order
  2. You'll receive an RMA form by email
  3. Pack your product with the RMA form and send it to us
  4. We repair and test it, then return it in 3 weeks
Cashback
Excl. Tax
Transport and Handling Information
Express shipping and rush orders
Need more?
Need something we currently don't have available? Our sourcing team can help you find what you need
The ACS480-04-026A-4 is a low voltage AC general purpose drive designed to enhance efficiency and performance in various industrial applications. With a power rating of 5.5 kW and an input current of 12.6 A, this drive supports a voltage range of 380 to 480 V, making it a versatile choice for a wide array of operational needs.
LV AC general purpose drive, PN: 5.5 kW, IN: 12.6 A, UIN: 380 ... 480 V
General
Manufacturer:
ABB
Range:
ACS
Logistics
Dimensions:
20,7 x 22 x 17,2
Weight:
5.51lbs
Commodity Code:
CO2 eq
-63%
Resource use minerals and metals
-89%
Water use
-57%