SCHNEIDER ELECTRIC ATV630D22Y6
ATV630 - Frequency converter - 22kW/30HP - 500V/690V - IP00
Condition
How does requesting a repair work?
  1. Add the repair to your cart and complete your order
  2. You'll receive an RMA form by email
  3. Pack your product with the RMA form and send it to us
  4. We repair and test it, then return it in 3 weeks
Excl. Tax
Need more?
Need something we currently don't have available? Our sourcing team can help you find what you need
This variable frequency drive delivers a powerful output of 22kW (30HP) and operates efficiently at voltages ranging from 500V to 690V. The ATV630 is engineered for exceptional performance in demanding environments, with an IP00 rating that allows for versatile installation options.
General
Manufacturer:
SCHNEIDER ELECTRIC
Range:
Altivar
Subrange:
630
Type of product:
Variable frequency drives
PLM
Product phase:
Active
Logistics
Dimensions:
80 x 39,5 x 48,5
Weight:
68.34lbs
Commodity Code:
ECCN number:
N
EAN:
CO2 eq
-63%
Resource use minerals and metals
-88%
Water use
-57%