INDRAMAT DDC01.1-K050A-DL20-01-FW
DDC DIGITAL INTELLIGENT SERVO DRIVE WITH PROTECTION: SERIES
Condition
How does requesting a repair work?
  1. Add the repair to your cart and complete your order
  2. You'll receive an RMA form by email
  3. Pack your product with the RMA form and send it to us
  4. We repair and test it, then return it in 3 weeks
Excl. Tax
Need more?
Need something we currently don't have available? Our sourcing team can help you find what you need
This servo drive boasts a current rating of 50A with capabilities to handle standard 100A and 200A rated currents. Its natural convection cooling system efficiently maintains optimal temperature, thus enhancing the drive's performance during operation.
DDC DIGITAL INTELLIGENT SERVO DRIVE WITH PROTECTION: SERIES 1, MODEL 1, COOLING TYPE: NATURAL CONVECTION, TYPE CURRENT: 50A, STANDARD (100A 200A RATED CURRENT), COOLING TYPE: NATURAL CONVECTION, SINGLE-AXIS POSITIONING CONTROL, FUNCTION CODE:20 FUNCT
General
Manufacturer:
INDRAMAT
Range:
DIAX02
Subrange:
DDC
Type of product:
Servo drives
2nd item code:
DDC01.1-K050A-D
PLM
Product phase:
Obsolete
Logistics
Dimensions:
63,5 x 50 x 29,8
Weight:
46.30lbs
Commodity Code:
ECCN number:
N
CO2 eq
-63%
Resource use minerals and metals
-88%
Water use
-57%