INDRAMAT DDC01.2-N200A-DL04-01-FW
DDC DIGITAL INTELLIGENT SERVO DRIVE WITH PROTECTION: SERIES
Condition
How does requesting a repair work?
  1. Add the repair to your cart and complete your order
  2. You'll receive an RMA form by email
  3. Pack your product with the RMA form and send it to us
  4. We repair and test it, then return it in 3 weeks
Excl. Tax
Transport and Handling Information
Express shipping and rush orders
Need more?
Need something we currently don't have available? Our sourcing team can help you find what you need
With a rated current capacity of 200A (standard options also available for 100A), this servo drive operates using natural convection cooling, which simplifies installation and maintenance by eliminating the need for external cooling systems.
The dimensions of the drive are 76.00 x 40.00 x 35.00 mm, allowing it to fit seamlessly into existing setups. With its function code version 01 and robust design under the DIAX02 range, the DDC01.2 stands as a testament to Indramat's commitment to innovation and quality in servo drive technology.
DDC DIGITAL INTELLIGENT SERVO DRIVE WITH PROTECTION: SERIES 1, MODEL 2, NO COOLING, TYPE CURRENT: 200A STANDARD (100A 200A RATED CURRENT), COOLING TYPE: NATURAL CONVECTION, SINGLE-AXIS POSITIONING CONTROL, FUNCTION CODE:04 , FUNCTION CODE VERSION: 01
General
Manufacturer:
INDRAMAT
Range:
DIAX02
Subrange:
DDC
Type of product:
Servo drives
2nd item code:
DDC01.2-N200A-D
PLM
Product phase:
Obsolete
Logistics
Dimensions:
76,00 x 40,00 x 35,00
Weight:
48.50lbs
Commodity Code:
ECCN number:
N
CO2 eq
-63%
Resource use minerals and metals
-88%
Water use
-57%