INDRAMAT KDV3.1-100-220/300-220
SUPPLY MODULE FOR AC DRIVES SERIES: 3, VERSION: 1, RATED CUR
Condition
How does requesting a repair work?
  1. Add the repair to your cart and complete your order
  2. You'll receive an RMA form by email
  3. Pack your product with the RMA form and send it to us
  4. We repair and test it, then return it in 3 weeks
Excl. Tax
Need more?
Need something we currently don't have available? Our sourcing team can help you find what you need
The KDV3.1-100-220/300-220 Supply Module designed for AC drives is an essential component for ensuring optimal performance in the Indramat ANAX series. This advanced module, rated for a current of 100A, operates efficiently within an AC voltage of 220V and can handle a DC voltage of up to 300V.
SUPPLY MODULE FOR AC DRIVES SERIES: 3, VERSION: 1, RATED CURRENT: 100A, AC 220V, DC 300V
General
Manufacturer:
INDRAMAT
Range:
ANAX
Subrange:
KDV
Type of product:
AC drives
2nd item code:
R911233276
PLM
Product phase:
Obsolete
Logistics
Weight:
45.64lbs
Commodity Code:
ECCN number:
N
CO2 eq
-63%
Resource use minerals and metals
-88%
Water use
-57%